Tento rok sa na Cirkulátore neučili len študenti, ale aj agentúry. Aspoň tá naša určite. O tom, ako trochu skreslene vidia stáže dnešní študenti. O tom, ako ich okolie neučí odprezentovať sa.

Keď nás Peťa pozvala, dumali sme nad tým, aká téma by mala pre študentov prínos.

Náš workshop s názvom “ Prezky, ktoré vyhrávajú tendre aj pracovné miesta“ im mal predstaviť dôležitosť prezentácii v reklamnom svete, o ktorej sme sa neraz presvedčili aj my. Nestačí mať cool nápad, premyslené technické riešenie. Musíte to ešte všetko vedieť predať klientovi. Jednoducho a zaujímavo. Štále však s puncom výnimočnosti, ktorú konkurenčná firma nedosiahne.

Pre študentov to platí dvojnásobne. Neskôr za vás už hovoria projekty a práca, kým však máte málo skúseností, musíte niečim zaujať.  Aby sme len nerozdávali múdre rady, na začiatku sme vyhlásili zadanie: 10 slidov, 100 slov, 10 minút – odprezentuj sa a získaj u nás stáž.

Prečo takto bez upozornenia, vyhlásenia, bez prípravy? Lebo aj reklamné prezentácie sa robia v strese a bez času.  Boli sme radi, keď nám prišlo dokopy cez 20 offlinenových aj onlinových prezentácií.

10152016_10152869841598984_1150866437604135314_n

Každému sme sa snažili aj napriek vianočno-reklamnej zaneprázdnenosti odpovedať a osobne poradiť, čo vylepšiť, načo nezabúdať.  Takto by sme to zhrnuli:

 

1.) pozícia „stážista“ neexistuje

Zjednodušene: 95% prezentácií, ktoré sa k nám dostali, predstavili síce študenta, ale nepovedali nič o tom, na akú pozíciu sa hlási. Keď chceš stáž, musíš vedieť, čo sa chceš naučiť. Nemôžeš čakať, že to za teba rozhodne agentúra. Ak nenapíšeš, o čo máš záujem, len ťažko ti bude niekto venovať pozornosť. Nevieš sa rozhodnúť?  Ako máš vedieť, v tak mladom veku, čomu sa chceš venovať? Spoznaj sa – čo ťa baví najviac? Čo si videl a chcel si to robiť? Musíš si vybrať, veď to nemusí byť na celý život. Si mladý, nič nestratíš, len získaš – poznatok, čo robiť nechceš. A to je niekedy to najdȏležitejšie.

 

2.) nebuď ako slovník synoným ani ako kopirák

„Som spoľahlivá, lojálna, komunikatívna a veselá ..“.  „Od mala som bol tímovým hráčom, kreatívny a  dodržujem deadliny…“.Zabudni na prídavné mená. Všetci  zrejme poznáte len tie isté, prípadne ešte ich synonymá :). Si kreatívny? Len to preboha nepíš, ukáž nám to! Máš talent na písanie? Tak to predveď. Vyhraj sa s wordingom prezentácie, alebo vieš čo? Neposielaj žiadnu prezku, pošli plagát,  výhražný list. Čokolvek iné.

 

3.)  povedz nám o sebe príbeh. Ale krátko a výstižne.

Najmä ak chceš byť copywriter. Povedz to pútavo. Zabudni na štruktúru som ten a ten, študujem to a to, robil som to a to + kontakt. Ak nemáš skúsenosti, nevadí. Zaujmi nás tým, čo sa ti na reklame najviac páči, aký blog si naposledy čítal a aký máš naň názor – povedz čo by si si chcel vyskúšať a prečo si si vôbec vybral „marketing“ ako svoju školu. Daj svojmu „CV“ skvelý claim.

 

4.) splň zadanie

Ak máš použiť maximálne 100 slov, dodrž to. Toto pravidlo sme dali preto, aby sme vaše práce zvládli prečítať a venovať im pozornosť. A preto, že čím kratšie a výstižnejšie sa vieš predať, tým lepšie pre teba aj pre agentúru. Preto rozpisovanie sa nad tým, že po nociach rád čítaš a ak nepíšeš tak pečieš, do prezentácie rozhodne nepatrí.

tumblr_inline_nfnudcMCMD1t2vbov

 

5.) vytvor si šuplíkové potrfólio

Si vtipný? Máš plus. Splnil si zadanie ? Máš plus. Máš referencie a skúsenosti? Máš plus, zrejme stáž vo vrecku a pivo k tomu. Ak si však schopný vytvoriť si portfólio, aj keď si zatiaľ nikde nemakal – máš u nás uznanie za drive. Pozri si FB statusy či blogy – vedel by si ich urobiť vtipnejšie? Zaujímavejšie? Urob ich. To isté s webmi, logami, vizuálmi. Ak chceš byť accounťák, zorganizuj si aspoň malý event, urob z neho prezentáciu a nezabudni na feedback a výsledný report.  Vygoogli si čo je behance, nedium.com a tvor si portfolko online.

 

6.) urob prvý krok

Ten si už urobil, zapojil si sa do našej výzvy. Neuspel si? No a čo. Pouč sa, povedz si, čo nabudúce urobíš inak a skúšaj ďalej. Ani tvorcovia našich obľúbených angy birds neuspeli na prvýkrat. Ale nevzdali to a tak má svet o pár naštvaných vtákov a dôvodov na zábavu viac. Ďakujeme za záujem a odvahu, držíme vám palce!

10547650_993245437368198_1361694797546088316_nAutor Selfie: Shadex – člen organizačného tímu Cirkulátor

 
Ďakujeme organizátorom aj študentom za super iniciatívu!